AKTUALNOŚCI O HODOWLI NASZE KOTY KOCIĘTA POPRZEDNIE MIOTY LINKI KONTAKT  
           
 

O HODOWLI

 

Nasza przygoda z norwegami rozpoczęła się w styczniu 2010 roku, gdy w naszym domu pojawiła się czarna szylkretka Ulani z Alinatu*PL. Ulani odtąd towarzyszy nam w zajęciach domowych, wita nas słodkim mruknięciem, gdy wracamy z pracy. Najbardziej lubi zaglądać do toreb z zakupami, żartujemy, że rozpakowuje zakupy.
Jest inteligentna, sprytna i zwinna, a do tego ma przepiękne futro. Ona jeździ z nami na urlop, a my jeździmy z nią na wystawy, jest cierpliwa podczas podróży, siedzi w swoim transporterze i podziwia widoki, czasami sygnalizując mruknięciem jakby chciała powiedzieć jestem z Wami. Ulani podbiła nie tylko nasze serca, spodobała się też sędziom podczas wystaw, na których szybko uzyskała tytuł championa. Jesteśmy bardzo dumni z naszej szylkretki. Jej uroda i charakter spowodowały, że postanowiliśmy założyć hodowlę kotów norweskich leśnych. Nasza hodowla jest mała, a koty traktowane są jak członkowie rodziny.

W czerwcu 2011 dołączył do nas synek Ulani - Orfo. Gdy przyszły na świat pierwsze maluchy, nie myśleliśmy o zostawieniu kocurka, ale charakter Orfika zniewolił nas, więc postanowiliśmy, że zostanie w hodowli.
Orfik zwany Tofkiem jest bardzo odważnym i otwartym kocurem, wszystkich wita w progu, nie tylko swoją obecnością, ale również głośnym miauknięciem. Ulwielbia mizianie, nie wspomnę o leżeniu na kolankach i spaniu z Pańcią pod kołderką. Jednak proszę nie odbierać Tofka jako leniucha, kocurek uwielbia zabawy i wieczorne głupawki, które drażnią Ulani. W szczególności jednak lubi aportować silikonową piłeczką.
W maju 2013 dołączyła do naszej małej gromadki Passa - córka Ulani.
Passa zwana Basią jest bardzo wesołą koteczką, a rozwagę i dystans do otoczenia odziedziczyła po mamusi. Basia, gdy prosi o coś - staje na tylnych łapkach i przednimi głaszcze się po pysiu ( nazywamy to misiem). Ulubioną zabawką Basi jest silikonowa piłeczka, może jak Tofek będzie aportowała?

   

CHARAKTERYSTYKA RASY

 

Kot norweski leśny to kot o mocnej budowie ciała i jest zaliczany do kotów półdługowłosych. Jego tylne łapy są dłuższe od przednich co ułatwia im skoki, stąd jest świetnym łowcą i często poluje. Kot ten posiada dwie długości sierści - dłuższy wierzchni włos ościsty i krótszy, puszysty podszerstek. Okrywa taka prawie uniemożliwia przemoczenie futra. Charakterystyczną cechą kotów norweskich jest kryza wokół szyi i "portki" na tylnych nogach. Dopełnieniem "dzikiego" wyglądu są "tufki" na szczycie uszu (jak u rysia) - same uszy natomiast są przysłonięte sierścią. Głowa ma kształt trójkąta równobocznego z prostym profilem. Dorosłe kocury osiągają 6-9 kg, kotki około 5-6 kg.

To niezwykle bystry i inteligentny kot, a zarazem dumny i dostojny. Kot norweski leśny to przyjaciel na całe życie. Bardzo oddany i przyjazny, pragnący kontaktu z człowiekiem, pieszczot i zabaw. Jeśli czegoś chcą, potrafią poinformować o tym. Jest odważny, nowa sytuacja nie jest dla niego powodem aby schować się pod kanapę, lecz wręcz przeciwnie - aby przyjrzeć się jej z bliska z wysoko uniesionym ogonem.

 

CZY WIESZ ŻE...

 

Koty norweskie leśne są jedynymi kotami, które potrafią z drzewa schodzić głową w dół.

O kotach norweskich leśnych znajdujemy informacje w norweskiej mitologii. W starych bajkach norweskich występują one jako czarodziejskie istoty. Koty te przemierzały świat wraz z Wikingami, chroniąc zapasy zboża na morzu i na lądzie.

Rasę tę uznano w Norwegii i wystawiono w Oslo już w roku 1930, jednak po II Wojnie Światowej została ona prawie zapomniana. Dopiero na początku lat 70-tych grupa miłośników rozpoczęła ponownie hodowlę tych pięknych kotów. Powtórne uznanie rasy miało miejsce w 1972 roku. Na początku lat 70-tych nowa rasa została gruntownie zbadana i przygotowano dla niej wzorzec, a w 1976 roku została uznana przez FIFe. Do Polski pierwsze koty tej rasy trafiły w 1990 roku.

 
           
  Copyright © 2011 - LEŚNY SKRZACIK. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja - Mark-Graf